دانلود این نوا از اینجا
امام خميني(رحمة الله عليه):شهادت هنر مردان خداست.شهداء در قهقه ي مستانه وشادي وصلشان ِعند ربّهم يرزقونند.«شادي روح مطهر امام وشهداء صلوات برمحمّد وآل محمّد»(وعجّل فرجهم)
ياران بي نشان (شهيدگلپا) - مشاهیرگلپایگان
var sel = document.getElementById('google_translate_element').getElementsByTagName('select');switch ( country ){case 'Spain':sel[0].selectedIndex = 6;break;case 'Italy':sel[0].selectedIndex = 5;break;case 'Germany':sel[0].selectedIndex = 4;break;case 'France':sel[0].selectedIndex = 3;break;default:if (country == 'Egypt' || country == 'Saudi Arabia' || country == 'Lebanon' || country == 'Jordan' || country == 'Iraq' || country == 'Morocco' || country == 'Bahrain' || country == 'Syria' || country == 'Algeria' )sel[0].selectedIndex = 2;elsesel[0].selectedIndex = 1;}if(country.indexOf('Iran') < 0 ){if (sel[0].fireEvent){sel[0].fireEvent("onclick");} else if (sel[0].dispatchEvent){var changeevent=document.createEvent("HTMLEvents");changeevent.initEvent("change", false, true);sel[0].dispatchEvent(changeevent);}}}/*]]>*/

http://www.akhale.ir/cms/picshow.php?filename=../pic/article/newarticle/173.jpg

مرحوم فرج ا... شریفی گلپایگانی، ادیبی فاضل، انسانیآگاه و مدرسی خردورز بود که در سال 1303 در خانواده ای اصیل و فرهنگ دوست در شهرستان گلپایگان به دنیا آمد و عمر پربرکت خود را صرف اشاعه فرهنگ و ادب پارسی نمود. ایشان توانستند مدارج تحصیلی خود را در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم اجتماعی به پایان رسانده و بعد از آن برای ارائه خدمات فرهنگی به کشور بازگشدسته بندی : مشاهیرگلپایگان


http://cdn.isna.ir/d/2017/01/12/3/57416395.jpg?ts=1484427484009

محمدحسن سجودی متولد سال ۱۳۱۹ در گلپایگانو ساکن اصفهان بود و از او ترجمه‌هایی از جمله ترجمه کتاب «در چشمان دفن‌شدگان» میگل آنخل آستوریاس، «پرنده برفی» مجموعه داستان‌هایی از اکتاویو پاز، نجیب محفوظ و دیگران، «تئا‌تر در آسیا» (گردآوری و ترجمه)، «غریبه‌ها در قطار»، نوشتۀ پاتریشیا‌ های اسمیت، «در ستایش و نکوهش آزادی» (گردآوری و ترجمه) منتشر شده است.

برخی از مقالات محمدحسن سجودی که در نشریات مختلف منتشر شده، عبارت است از: تراژدی و کمدی در تاریخ واقعی، نویسنده: سجودی، محمد حسن؛ مجله: بایا» فروردین و اردیبهشت ۱۳۸۲ – شماره ۱۸ و ۱۹ و ۲۰ (۳ صفحه – از ۵۰ تا ۵۲) / سفر در دل شب (یادداشت‌هایی دربارهٔ تئا‌تر سنتی برمه)، نویسنده: ا. ال. بکر؛ مترجم: سجودی، محمد حسن؛ مجله: هنر» زمستان ۱۳۷۵ و بهار ۱۳۷۶ – شماره ۳۲ (۵ صفحه – از ۳۶۳ تا ۳۶۷) / ویولون دون والتر (کامیلو خوزه سلا)، نویسنده: کامیلوخوزه سلا؛ مترجم: سجودی، محمد حسن؛ مجله: بایا» فروردین و اردیبهشت ۱۳۸۱ – شماره ۱۳ و ۱۴ (۱ صفحه – از ۹۴ تا ۹۴) / احمق ده، نویسنده: کامیلوخوزه سلا؛ مترجم: سجودی، محمد حسن؛ مجله: بایا» فروردین و اردیبهشت ۱۳۸۱ – شماره ۱۳ و ۱۴ (۱ صفحه – از ۹۳ تا ۹۳) و…

ادبیات اقلیتدسته بندی : مشاهیرگلپایگان


http://static3.jamaran.ir/thumbnail/NDMzMmExMmRj/BjCLZD52VgSL7_F_g75PffCRWM0V2pNXu2sKqG7p_cn38bhodI8g-NX3ITzN5wuS3b8BCqQkZz4,/.jpg

عباسعلی زالی در سال 1316 در خانواده‌ای روستایی در شهر ‎ ‎گلپایگان به‌دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی را در اصفهان گذراند. سپس ‎ ‎وارد دانشسرای مقدماتی شد و به تدریس در روستاهای اطراف اصفهان ‎ ‎مشغول شد. پس از ورود به دانشگاه تهران از سال 1342 ـ 1341 ‎ ‎فعالیت خود را در انجمن اسلامی دانشگاه شروع کرد. پس از انقلاب در ‎ ‎نهادهای دولتی مشغول به خدمت بوده و به مقام وزارت رسیدند. به ‎ ‎سبب حضور در پست‌های مدیریتی ملاقات‌ها و خاطراتی با حضرت ‎ ‎امام داشته که در این دفتر آمده است.دسته بندی : مشاهیرگلپایگان


نتیجه تصویری برای عزیز دانش راد

او از خردسالی تورات و زبان عبری را فراگرفت. پس از مهاجرت به تهران در مدارس آلیانس تحصیل کرد و سپس در دانشکده فنی دانشگاه تهرانبه تحصیل رشته مهندسی برق پرداخت و با رتبه اول فارغ‌التحصیل شد. او در خاطرات خود نوشته است که هنگام فارغ‌التحصیلی رئیس وقت دانشکده به دلیل یهودی بودن او حاضر به اعطای نشان افتخار به وی نشد. او پس از فارغ‌التحصیلی به تدریس ریاضی و فیزیک و شیمی پرداخت و پس از مدتی در دانشکده پلی تکنیک تهران استاد ریاضی شد.دسته بندی : مشاهیرگلپایگانابوالفضل خلیلی ( متولد سال 1322 در شهرستان گلپایگان ، استان اصفهان)  دارای مدرک تحصیلی کارشناسی آموزش ،  54  سال سابقه فعالیت در بخش تعاونی دارد. وی از سال 1341 در دانشسرای کشاورزی ورامین با عنوان رئیس هیات مدیره تعاونی تولید و مصرف  فعالیت خود را آغاز کرد و در ادامه نسبت به تاسیس تعاونی فرهنگیان شهرستان گلپایگان و  سپس تعاونی مصرف و مسکن فرهنگیان ناحیه 11 تهران اقدام نمود. ابوالفضل خلیلی 16 سال مدیر عامل تعاونی مصرف فرهنگیان تهران بوده و  35  سال  نیز با عنوان عضو ، رئیس و نایب رئیس هیئت مدیره در اتحادیه سراسری تعاونی های مصرف کارکنان دولت (اسکاد) خدمت کرده است.  خانه تعاونگران در سال 1391 با اعطای نشان "تعاون یار" از ابوالفضل خلیلی به پاس تلاش وی در راستای توسعه بخش تعاونی تجلیل کرد.
منبع : خانه تعاونگران ایرانیدسته بندی : مشاهیرگلپایگان


http://media.mashahir.enews.ir/medium3/1394/06/14/IMG10460940.jpg

در یکی از روزهای سال 1283 در خانه میرزا محمد علی خان گلپایگانی نوزادیقدم به عرصه وجود نهاد که نام او را مصطفی  گذاشتند. میرزا محمد علی خان گلپایگانی اهل علم بود و در وزارت معارف کار می کرد. مقتضی چنین است که اهلعالم از مال دنیا نصیب و بهره ای نداشته باشند. میرزا محمد علی خان هم از این قانون مستثنی نبود. مصطفی خان کوچولو در خانه اجاره ای کوچه باغ مروی دوران طفولیت را گذرانید. موقع مدرسه رفتنش رسید. مدرسه اقدسیه نزدیک بود .برای تحصیلات ابتدایی مقدماتی به آن مدرسه رفت.دسته بندی : مشاهیرگلپایگان


ـ
 
به نام ایزد یکتا، اینجانب محمد مهدی صحت فرزند مرحوم محمد تقی در فروردین ماه سال ۱۳۱۱ خورشیدی در گلپایگان متولد شدم و در این شهر به مدرسه رفتم.

  به نام خداوند جان و خرد                    کزین برتر اندیشه برنگذرد

در گذر زمان و در ارتباط با افراد گوناگون به انسان هایی برمی خوریم که دوران پرفراز و نشیب زندگی خویش را در پرتو  ایمان، اراده، امید  و عشق سپری کرده اند و در کشاکش دهر همچون سنگ زیرین اسیا، مقاوم، استوار و راست قامت ایستاده اند.

لحظه های زندگی و عمر پربرکت آنان سرشار از درس  چگونه زیستن  و آموزش گذار از دریای متلاطم و طوفانزای هستی و رسیدن به ساحل امنیت و آرامش برای آیندگان است. ایستادگی این عزیزان در مقابل مشکلات ترجمان ابیات زیر است:

           استقامت و پایداری میخ             سزد ار عبرت بشر گردد

           بر سرش هرچه بیشتر کوبند       پایداریش بیشتر گردد
دسته بندی : مشاهیرگلپایگاننعمت الله در مهر ماه سال 64 در حالی چشم به جهان گشود، که پدرش قبل از تولد راه شهادت را پیموده و به عرش اعلی پر گشوده بود. از این رو نام پدر را برای پدر برگزییدند. سال های کودکی را در روستای نیوان سوق از توابعشهرستان گلپایگان سپری کرد و مدارج مختلف تحصیلی را با بهترین نمرات پشت سر گذاشت. عشق به طبیعت و کشف راز های آن از همان کودکی در وی موج میزد. درایام کودکی مدام در طبیعت مشغول گل بازی و ساختن بناهای کوچک با گل و سنگ بود.دسته بندی : مشاهیرگلپایگان


http://medicine.tums.ac.ir:803/images/Professor_image/63.jpg

 محمد حسن      نام خانوادگی   خالصی        گروه آموزشی      فلوشیپ / MS    تخصص / PHD   
فوق تخصص    رتبه:استاد          علایق پژوهشی   
گرایشات تخصصی   
آقایدکتر محمدحسن خالصی در سال 1314در شهرستان گلپایگان متولد شد. ایشان تحصیلات ابتدایی را در دبستان فردوسی در سال 1320 و تحصیلات متوسطه را در دبیرستان فردوسی آغاز نمود و در سال 1332 موفق به اخذ مدرک دیپلم گردید.دسته بندی : مشاهیرگلپایگانروزهای پایان سال ضمن انتظار شوق‌انگیز بهار، غمی خفته را در دلم بیدار می‌ کند، چرا که یادآور فراق یار دیرین، حسین میرزای گلپایگانی است. مردی که بی‌‌مزدو منت، همه همت و ذکاوت کم‌نظیر خویش را ابتدا در راه احقاق حقوق صنفی چاپخانه‌داران و سپس به گردآوری و تنظیم تاریخ صنعت چاپ ایران صرف کرد.

مرحوم گلپایگانی با عزمی راسخ و اراده‌ای بی‌‌مثال، دهه آخر عمر پربرکت خویش را وقف گردآوری و تألیف تاریخ چاپ ایران نمود و از بامداد تا شامگاه به تحقیق در کتابخانه‌ها و یا جست‌وجوی نام و نشان قدیمی‌های صنعت چاپ و مصاحبه با آن‌ها و نگارش و بازبینی و مطابقت دادن سخنان و اسناد مختلف می‌‌پرداخت.

حاصل این کوشش محققانه، اثر ارجمند  آن عزیز بود که سردبیر مجله صنعت چاپ در مراسم جشن 20 سالگی مجله چنین از آن یاد کرد:

«آقای گلپایگانی از پله‌های دفتر مجله بالا آمدند، وارد دفتر شدند و ساک بزرگی را روی میز گذاشتند و گفتند، این بخش اول تاریخ صنعت چاپ ایران است. در اختیار شما می‌‌گذارم.»

ماهنامه صنعت چاپ به انتشار مسلسل آن اثر همت گماشت که بدین ترتیب ویرایش و آماده‌سازی آن اثر برای چاپ نیز صورت می‌‌گرفت.

خوشبختانه چند سال بعد کتاب تاریخ صنعت چاپ ایران، به چاپ رسید ولی دریغا که نگارنده بلندهمت آن، چشم از جهان فروبسته بود.

مرحوم گلپایگانی و اینجانب چندسالی در خیابان مخبرالدوله «سازمان چاپ خواجه نصیرطوسی» را دایر کردیم و با توجه به محدودیت امکانات، به‌کار سخت آن زمان مشغول بودیم.

آنزمان فقط چند چاپخانه بزرگ در تهران بودند که حقی برای چاپخانه‌های کوچک‌تر قایل نمی‌‌شدند و آن‌ها را به حساب نمی‌‌آوردند. اینجانب در معیت شادروان گلپایگانی و با راهنمایی‌های استاد خرمی (مدیر چاپخانه خرمی) بسیاردوندگی کردیم تا اغلب چاپخانه‌داران به مشارکت در انتخابات صنفی ترغیب شدند. براثر همین کوشش‌ها بود که اتحادیه چاپخانه‌داران شکل گرفت. متأسفم که بعدها، مسؤولان دوره‌های مختلف اتحادیه از تلاش‌های مرحوم گلپایگانی تقدیر نکردند.

زنده‌یادگلپایگانی و بنده در کمیته داوری به‌کار مشغول بودیم، آن‌قدر در این راه ومشغله‌های کاری غرق شده بودیم که رشته کار چاپخانه از دستمان فرو افتاد و هر دو فنا شدیم، در حالی که هیچکس عکس‌العمل مثبتی به ما نشان نداد.

پساز این ناکامی مالی، شادروان حسین گلپایگانی تجربه‌های حرفه‌ای چندی داشت ولی با این حال با زحمات زیاد دست به ابتکاری زد که در تاریخ چاپ بی‌‌سابقهبود و در آخرین سال‌های عمر در راه تاریخ چاپ زحمت کشید تا دیده از جهان فرو بست و جان به جان‌آفرین تسلیم نمود. یاد زحمات بی‌‌دریغ او،‌ خاطره‌اش را عزیز بداریم.

محمود خواجه نصیر طوسی
دسته بندی : مشاهیرگلپایگان


http://gilkhabar.ir/files/2014/10/%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%82-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B2%DB%8C.jpg

نسب من  از پدرم به سادات اصفهان و از مادرم به سادات گلپایگان باز می گردد. نسب سیادت پدری در نهایت به طاهر بن یحیی بن زید بن علی ابن الحسین بن حسین بن علی ابن ابی طالب می رسد. و از مادر نیز به میرکبیر که در تخته فولاد اصفهان آرمیده، باز می گردد.سید بحر العلوم از سلسله ی اجداد مادری من است.و این دودمان نیز به حضرت سیدالشهداءنسب می برد.
دسته بندی : مشاهیرگلپایگان


ملیت :  ایرانی  -  قرن : 5منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(486 /475 -422 /421 ق)، رجال‏شناس، حافظ، محدث و شاعر. از فرزندزادگان ابودلف عجلى است. اصل وى از گلپایگان بود. در عکبرا، نزدیک بغداد، متولد شد. نزد ابن‏بشران، خرائطى حنبلى، ابوالطیب طبرى و قشیرى درس خواند و در 447 ق پس از مرگ عمویش، قاضى‏ القضات بغداد شد. وى با ابراهیم بن اسحاق حبّال دوستى داشت و با احمد عتیقى و خطیب بغدادى معاشر بود. ابن مأکولا با محافل نیمه حنبلى و نیمه شافعى اطراف ابن‏مسلمه وزیر و قائم، خلیفه عباسى که تلاش در براندازى آل‏بویه، که خاندان ماکولا قدرت و ثروت از آنها داشتند، پیوستگى داشت. ابونصر به شام، مصر، عراق، ماوراءالنهر، جزیره و خراسان سفر کرد و از دانشمندان آن مرز و بوم حدیث شنید و کسانى مثل حسن بن احمد سمرقندى و شجاع بن فارس ذهلى از وى روایت کرده ‏اند. او سرانجام به دست غلام ترک خود به قتل رسید. در مکان و سال مرگ وى اختلاف است. از جمله آثارش: «الاکمال فى المؤتلف والمختلف» در اسماء الرجال و بررسى اسامى متشابه رجال حدیث است؛ «تهذیب مستمر الاوهام على ذوى التمنى والاحلام»؛ «مفاخر القلم والسیف والدینار»؛ «الوزراء».http://www.aerospacetalk.ir/plugins/content/multithumb/thumbs/b.200.200.16777215.0.s.content.mavikthumbnails.thumbnails.images.remote.http--up.aerospacetalk.ir-images-24063142750724161112-379x573.jpg

آری در همین جلسات بود که پس از مدتها شادروان سرهنگ خلبان حسین فرخیرا که از بدو ورود به دانشکده خلبانی در سال 1350 با یکدیگر در یک دسته و گروه بودیم مجددا" زیارت نمودم و از وضع جسمی و پروازی اش سئوال نمودم که ماجرای بیماری و عمل قلب خود را برایم تعریف نمود و گله مند بودم که چرا خود و یا خانواده ات و یا دیگر همکاران این مسئله را اطلاع ندادند، که اشاره نمود آنقدر سریع اتفاق افتاد که حتی مادر و برادرانم که در شهر زادگاهم گلپایگان بسر می برند از این ماجرا بی خبر ماندنددسته بندی : مشاهیرگلپایگانحاج مرتضی خوشنویسان در شهرگلپایگان به دنیا آمده است.

وی از پیر غلاماانی است که بیش از ۵۰ سال در مجالس عزداری ابا عبداا... الحسین مداحی می‌کند.

ایشان در منطقه تأثیر بسزایی در رونق عزاداری هیات ها دارند.
دسته بندی : مشاهیرگلپایگان


http://nano.ir/news/attach/1980.jpg

دکتر محمد حسین حبیبی ؛ محقق برتر (رتبه دهم) در سومین جشنواره برترین‌های نانو

  دکترمحمد حسین حبیبی هستم، استاد گروه شیمی دانشگاه اصفهان. سال 1329 در گلپایگان متولد شدم، دوره کارشناسی شیمی را در دانشگاه تهران گذراندم. در سال 1355 با دریافت بورس تحصیلی از دانشگاه ایالتی تگزاس آمریکا، دوره کارشناسی ارشد شیمی معدنی و سپس دوره دکترای شیمی معدنی را در این دانشگاه سپری کردم.دسته بندی : مشاهیرگلپایگانX