دانلود این نوا از اینجا
امام خميني(رحمة الله عليه):شهادت هنر مردان خداست.شهداء در قهقه ي مستانه وشادي وصلشان ِعند ربّهم يرزقونند.«شادي روح مطهر امام وشهداء صلوات برمحمّد وآل محمّد»(وعجّل فرجهم)
ياران بي نشان (شهيدگلپا) - علما و روحانیون گلپایگان
var sel = document.getElementById('google_translate_element').getElementsByTagName('select');switch ( country ){case 'Spain':sel[0].selectedIndex = 6;break;case 'Italy':sel[0].selectedIndex = 5;break;case 'Germany':sel[0].selectedIndex = 4;break;case 'France':sel[0].selectedIndex = 3;break;default:if (country == 'Egypt' || country == 'Saudi Arabia' || country == 'Lebanon' || country == 'Jordan' || country == 'Iraq' || country == 'Morocco' || country == 'Bahrain' || country == 'Syria' || country == 'Algeria' )sel[0].selectedIndex = 2;elsesel[0].selectedIndex = 1;}if(country.indexOf('Iran') < 0 ){if (sel[0].fireEvent){sel[0].fireEvent("onclick");} else if (sel[0].dispatchEvent){var changeevent=document.createEvent("HTMLEvents");changeevent.initEvent("change", false, true);sel[0].dispatchEvent(changeevent);}}}/*]]>*/

http://img1.tebyan.net/Big/1395/08/52238391342323216220975170159422573136108.jpg

مرحوم آقای نخعی به علت بیماری چشم به توصیه یکی ازپزشکان به شهر همدان مسافرت می کند که درآن سفربا بیت مرحوم آخوند ملاعلی(ره) به ویژه شخص ایشان مراودتصمیمانه ای پیدا می کنند که بعدها منجربه رفت وآمد خانوادگی گردید وبه توصیه ایشان وسایردوستان باصبیه مرحوم حاج شیخ محمد حسین خائفی همدانی که به تازگی پدرشان مرحوم شده بودند ازدواج کردند.


http://www.seymarehkhabar.ir/sites/default/files/styles/medium/public/images/1394-11-24/%D8%B2%D8%B2%D8%B2%D8%B2%D8%B2%D8%B2.jpg?itok=8NCxbdpH
حجت الاسلام سعیدی دروس سطح را نزد آیت الله اعتمادی و آیت الله پایانی و اساتید دیگر برجسته اموخت و در دروس خارج فقه و اصول نیز از آیات عظام و شخصیت های برجسته ای همچون آیت الله هاشمی شاهرودی ،مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی ،آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله شهیدی بهره مند شدند.
وی فعالیتهای علمی و فرهنگی  وسیعی داشته است بطوریکه در سطوح عالی که به بیش 20سال می رسد از یکی از مدارس های حرم اغاز وسپس در مدرسه مبارکه فیضه در حجره منسوب به حضرت امام (ره) ادامه داد.تولد

ابوالقاسم جعفر مشهور به میر کیبر (۱۰۹۰-۱۱۵۷یا۱۱۵۸ق)، در اصفهان متولد شد.

فعالیت علمی

در ابتدای جوانی در حلقۀ درس محمد باقر مجلسی حضور یافت و نزد وی و آقا جمال‌الدین خوانساری شاگردی کرد; اما عمدۀ دروس را از دایی خود ملا حسین جیلانی لبنانی (۱۱۲۹ق)، از عالمان مشهور دورۀ صفوی، فراگرفت و به درجۀ اجتهاد رسید.

او از محمدباقر مجلسی، ملا حسین جیلانی لبنانی، محمد صادق بن محمد سراب تنکابی و ملا محمدطاهر بن مقصودعلی اصفهانی اجازۀ روایت داشت. و عباس بن حسن بلاغی نجفی از شاگردانش بود.[۴]

میر کبیر در جریان هجوم محمود افغانبه اصفهان و سقوط شهر (در۱۱۳۵ق)، از اصفهان خارج شد و به خوانسار رفت و بهدرخواست مردم آنجا به تدرس علوم دینی، افتا، قضاوت و اقامۀ نماز جماعتپرداخت; اما در پی رفت آمد زیاد میان خوانسار و گلپایگان - که به درخواست مردم گلپایگان صورت می گرفت- پس از مدتی در قودجان (روستایی بین گلپایگان وخوانسار) اقامت گزید. و تصدی امور دینی مردم گلپایگان و خوانسار را بر عهده گرفت.

ابوالقاسم، از آن رو که اجداد مادریش گلپایگانی بودند در برخی آثارش تصریح کرده که اصل او گلپایگانی است.[۵]

http://www.seiedalighazi.ir/main/images/stories/news/golpayeghani.jpg

 آیت الله سید جواد گلپایگانی فرزند مرجع عالیقدر حضرت آیت الله سید محمدرضا گلپایگانی است.

ویسال ها در حوزه های قم و نجف تحصیل کرده و هم اکنون درکنار فعالیت در امورخیریه، در حوزۀ علمیۀ قم به تدریس و تحقیق و پژوهش اشتغال دارد. پس ازمدتی چون  تنها فرزند ذکورحاج محمدرضابوده بنا به خواسته والدین خود وعلی رغم این که دوستان ایشان ،وی را ازمراجعت به ایران منع می کننداما این عالم بزرگواربه خاطرامتثال امر والدین که ازاموربسیارمهم است وخداوند اطاعت از آن ها رادرکناراطاعت خود قرارداده قصد مراجعت به ایران می کندوبه گوگد که محل تولد اوبوده برمی گردد، پس ازبازگشت طبق معمول اورا امربه ازدواج می کنندکه درنتیجه بادختر یکی ازمعروفین ومتدینین محل ، بنام آخوندملاعباس ازدواج می کند که حاصل این ازدواج سه پسر به نام های محمدرضا ،محمد وعلم الهدی وچهاردختربوده است.


سید محمد علی گلپایگانی (م ـ 1280 ه . ق)
عالم جلیل القدر حضرت آیت الله سیدمحمد علی گلپایگانی پدر حضرت آیت الله سیدجمال الدین گلپایگانی از عالمان بزرگ اسلام که در خطه عالم خیز و دارالمومنین گلپایگان چشم به جهان گشود .
ایشان یکی از فرزانگان عصرخویش و سالکان طریق معرفت بود که در تذهیب نفس بسیار کوشا بود.
پس از خدمات شایسته ای که در زمینه اشاعه فرهنگی اسلامی در ابعاد مختلف به جهان تشییع نمود سرانجام در سال 1280 هجری قمری ندای حق را لبیک گفت و بهدیار حق شتافت.کریمی گلپایگانی، محمدکریم

( ملیت: ایرانی قرن: 13 )

ملا محمدکریم بن العلام الفهام آخوند ملا محمد جد کریمیهاى ساکن رباط ابلولان گلپایگان عالمى بزرگوار بوده که در بعضى از نوشته‏جات موجوده تعبیراز او به مجتهدالزمان شده قسمتى از تحصیلات ایشان در گلپایگان و بقیه تا رسیدن به مرتبه کمال و اجتهاد در بروجرد و اصفهان در نزد بزرگان علماء و فقهاى وقت و زمان انجام گرفته تألیفاتى داشته که به چاپ نرسیده و از بین رفته فقط بعضى از اوراق علمى پراکنده از ایشان باقى است. وى داراى چهار فرزند روحانى بوده که اکبر ایشان مرحوم حجةالاسلام آمیرزا محمد کریمى است که از شاگردان مرحوم آقا سید محمد مهدوى بوده دوم علام فهام مرحوم آقا میرزا على محمد که صهر و داماد آقا سید محمد مذکور بوده و این دو از ائمه جماعت و مروجین و موجهین بوده‏اند سوم عمادالاعلام مرحوم آمیرزا محمدعلى کریمى و چهارم مرحوم آخوند ملاعلى کریمى وفات مترجم محترم مادر لیله عاشوراى 1311 قمرى اتفاق افتاده.

برگرفته از کتاب: گنجینه دانشمندان (جلد هفتم)http://neshasteasatid.com/sites/default/files/tasavir/styles/medium/public/_____%20___%20___%20_____%20_________.jpg?itok=DxNT2rX9

نام:سید حسن

نام خانوادگی:سعیدی گلپایگانی

نخصص ها:فقه و اصول
 تولد ومقام علمی

     آخوندملاحسین شهید [1]کهازاولاد واحفاد مالک اشتر نخعی می باشد مردی فاضل بوده که درزمان خود ازبزرگان علماء وسردسته فضلاءبه شمارمی رفته است . بسیارمی نوشته وبه تدوینکتب وگردآوری آن شوق فراوان داشته است.

یکیازنوادگان ایشان(مرحوم آخوندملامحمدرضا)درشرح احوال این عالم جلیل القدرآورده است که ایشان نزدیک به پانصد مجلدکتاب که بیشتربه خط خوداو می باشد ازوی باقی مانده است.[2]

نویسنده:سعید نخعی گلپایگانی
هقته دفاع مقدس مهر93- با حضور جانباز معظم حجت الاسلام مکی_IMG_5406

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد جواد مکی متولد گلپایگان است؛ اما از قبل از انقلاب ساکن تهران و شهر ری شدند، الان هم جای بخصوصی ندارد، هم تهران است هم طلبه قم، هم جنوب است و هم شمال و غرب، به خیلی از شهرها می رود تا خاطره بگوید.

در صحن مسجد جمکران هم صندلی می گذارد تا بلکه سوالی از جوانان را پاسخ بگوید یا مشاوره ای بدهد.

سیّدمحمّد موسوى حائرى گلپایگانى تهرانى (1322ق، گلپایگان) فرزند میرزاهدایت ‏اللَّه. مقدّمات را در زادگاهش گلپایگان فراگرفت، سپس به قم رفت، و پس از آن به نجف اشرف هجرت کرد، و در حلقه درس مرحوم سیّد شرکت جست.آیت الله سید حسین موسوی عرب باغی :

علامه و محدث فقیه اهل بیت علیه السلام دانشمند فقید و فاضل بزرگوار آقا سید حسین فرزند مرحوم آقاسید نصرالله فرزند مرحوم سید صادق موسوی از سادات گلپایگان میباشد نسب نامه آن بزرگوار به عالم آل محمد صل الله باب الحواِج ابوالحسن موسی بن جعفر علیه السلام می رسد.

نام:
سید حسن           نام خانوادگی:بطحایی گلپایگانی

نخصص ها:فقه و اصول، کلام، فلسفه
جنسیت: مرد
تولد و وفات: ( ... - ۱۲۸۰) قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: عالم دینی و مرجع
اوپدر میرزا هدایت‌الله گلپایگانی و از معاصران میرزا زین‌العابدین گلپایگانی بود. او در زادگاهش مرجع امور دینی مردم و دارای نفوذ بود. از آثارش: شرح بر منظوم بر "الدرهٔ" سید مهدی بحرالعلوم ، در فقه ، می‌باشد.

از علمای مجاهد ایران در قرن سیزدهم هجری. به نوشته آقا بزرگ تهرانی وی از بزرگان مراجع عصر خود و از مشاهیر علمای گلپایگان بود. او اهلعبادت و دین و زهد و درستی بود و نفوذ فراوانی در میان مردم آن نواحی داشتو آنها نیز از او حرف شنوی داشتند. میرزا محمدرضا از معاصران ملازین العابدین گلپایگانی بود.

در ۱۲۷۳ ق که نیروهای انگلیسی بندر بوشهر را به اشغال خود درآوردند وی به همراه ملا زین العابدین گلپایگانی و آقا سید حسن امام جمعه وهمانند دیگر علمای بزرگ سراسر کشور بر ضد نیروهای انگلیسی فتوای جهاد صادرکردند و در نامه ای به ناصرالدین شاه آمادگی مردم را در بیرون راندن انگلیسی ها از آن منطقه اعلام داشتند. وی رساله ای نیز در شرح دره بحرالعلوم نوشت.

میرزا محمدرضا در هزار و دویست و هشتاد و اندی درگذشت.

منابع: روزنامه وقایع اتفاقیه. ۲۰۶۱؛ طبقات اعلام الشیعه، الکرام البرره فی القرن الثالث بعد العشره،‌۱: ۵۴۴-۵۴۵، گنجینه دانشمندان، ۴۹۹:۷، ناسخ التواریخ، سلاطین قاجاریه، ۱۴۰۷:۳٫


X