دانلود این نوا از اینجا
امام خميني(رحمة الله عليه):شهادت هنر مردان خداست.شهداء در قهقه ي مستانه وشادي وصلشان ِعند ربّهم يرزقونند.«شادي روح مطهر امام وشهداء صلوات برمحمّد وآل محمّد»(وعجّل فرجهم)
ياران بي نشان (شهيدگلپا) - امامزادگان وپیامبران مدفون در گلپایگان
var sel = document.getElementById('google_translate_element').getElementsByTagName('select');switch ( country ){case 'Spain':sel[0].selectedIndex = 6;break;case 'Italy':sel[0].selectedIndex = 5;break;case 'Germany':sel[0].selectedIndex = 4;break;case 'France':sel[0].selectedIndex = 3;break;default:if (country == 'Egypt' || country == 'Saudi Arabia' || country == 'Lebanon' || country == 'Jordan' || country == 'Iraq' || country == 'Morocco' || country == 'Bahrain' || country == 'Syria' || country == 'Algeria' )sel[0].selectedIndex = 2;elsesel[0].selectedIndex = 1;}if(country.indexOf('Iran') < 0 ){if (sel[0].fireEvent){sel[0].fireEvent("onclick");} else if (sel[0].dispatchEvent){var changeevent=document.createEvent("HTMLEvents");changeevent.initEvent("change", false, true);sel[0].dispatchEvent(changeevent);}}}/*]]>*/

بقعه صالح

صالح پیغمبر

این زیارتگاه در در قله کوه واقع شده‌است. در گذشته‌های دور راه برای صعود به قله کوه وجود داشته و امروزه از زیر قله به دامنه کوه شیبی بسیار تند ماننددیواره سنگی وجود دارد و صعود به آن یکی از مشکلات کوهنوردی است. در افواهشایع است که آجرها را پشت بز می‌بستند و از راهی که امروزه صاف و پرتگاه شده‌است به قله کوه حمل می‌کرده‌اند. در زیر کوهپایه، تخته سنگ عظیمی است که شبیه به شتر خوابیده‌است. مردم پاک و خوش قلب آنرا «ناقه صالح» می‌پندارند و جالب آن است که داستان مشهور سامسون و دلیله (درباره صالح پیغمبر) بین مردم رواج دارد.در دامنه ارتفاعات کوه الوند در شمال شهر گلپایگان کمی بالاتر از معدن سرب بقعه ساده و بی الایش باب شیخ (بابا شیخ) یا (بابا پیر) قرار دارد. دره شهیدان و گوشه هم در همین مسیر است.درقسمت شرقی هفده‌تن و در فاصله چند متری آن است. در مورد شهادت ناصربن علی شایعاتی وجود دارد که سنگدلی قاتلین او را می‌رساند. مردم می‌گویند کسانی که او را شهید کرده‌اند (شهریار و دار و دسته اش)، از ایادی خلیفه عباسی بوده‌اند و در نهایت بی رحمی ناصربن علی را زنده لای جرز دیوار گذاشته و شهید کرده‌اند. این بقعه نیز توسط امامقلی‌خان سردار لایق دربار صفویه ساخته شدهکه بعداً تعمیر گردیده‌است.افرادیکه در این محل مدفون اند عبارتند از: امامزاده ابو الحسن فرزند امام حسن مجتبی (ع)، سلطان اسماعیل فرزند امام جعفر صادق (ع)، صالح و قاسم فرزندان جعفربن علی (ع)، عباس و حسین فرزندان حضرت موسی بن جعفر(ع)، شهربانو و حلیمه و صفورا دختران حضرت حضرت موسی بن جعفر (ع)، علی اکبربن علی بن حسین (ع)، محمد بن محسن بن علی بن حسین(ع)، محمود و محسن و عبدالله بن یحیی بن امام موسی الکاظم (ع)، موسی و مظفر فرزندان جعفر طیار، اسحق فرزند ابراهیم که مشخص نیست ابراهیم مزبور به کدام امام منتسب است.گلپایگان . امامزاده گان سید السادات س

این مکان محل دفن 4 امام زاده عظیم الشان به نامهای رضا، منصور و اسحق و یحیی علیه السلام از نوادگان حضرت امام موسی ابن جعفر علیه السلام می باشند. این مطلب بر سر در ورودی حیاط زیارتگاه کاشیکاری و نام امام زادگان بزرگوار نوشته شده است. این زیارتگاه دارای بنایی قدیمی بوده تاریخ ساخت آنبه اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هـ ق می رسد
امام زاده عمران بن علی گوگد

نسب این امام زاده شریف به روایت بزرگان و معتمدین شهر به حضرت علی ابن ابی طالب می رسد.در کاشیکاری ورودی حرم چنین نوشته شده است: (عمران بن حسین ولد ابراهیم ولد عبداله بن محمد حنفیه) این مطلب در ضریح چوبین قدیمی زیارتگاه نوشته شده بود. و هم اکنون نیز مشهود است. 
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَاالسَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَدینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
 
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق
 
گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی
 
رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت
 
کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره
 
رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از
 
آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم
 
و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.    
 
 امام زاده احمد بن عمران


ابتدای روستای آرجان واقع در 12 کیلومتری گلپایگان و در کنار مزارع زیارتگاهی قرار دارد که به آن امام زاده احمد بن عمران (علیه السلام ) می گویند. به روایت اهالی روستا و معتمدین ، نسب این امام زاده بزرگوار به امام موسی کاظم (علیه السلام ) می رسد.
امامزاده باب سه تن نور

این بقعه در روستای اسفنجه  قرار دارد . در این بقعه سه نفر از نوادگان اهل بیت عصمت و طهارت ( علیهم السلام ) به نام های سید رضی الله ، سیدمحمّد و سید ابراهیم ( علیهم السلام) مدفون می باشند . بقعه دارای دو عدد گلدسته در دو طرف گنبد می باشد . ضریح زیر گنبد قرار دارد ، بنای ساختمان بقعه نسبتا نوساز است .
بنت رقیه

این بقعه در روستای دم آسمان در نزدیکی گلشهر در وسط دشت و صحرا واقع شده است  ، مردم منطقه اعتقادزیادی به این خانم بزرگوار دارند . طبق مستندات محلی ایشان ازنوادگان امام کاظم (علیه السلام ) می باشند . این بقعه دارای گنبد نقره ای زیبایی است که دو عدد گلدسته اطراف آن نمای بدیعی به بقعه داده است .

معتمدین و بزرگان محل نسب این بزرگوار  به حضرت موسی بن جعفر علیه السلام داشته و ارادت به ایشان دارند.

مساحت :

 مساحت تقریبی 100 متر مربع می باشد.

توضیحات : 

 اینزیارتگاه بر روی بلندی کوهی مشرف بر روستا بنا شده ساختمانی تازه ساز دارد. گنبد فلزی و زردرنگ و کوچک زیارتگاه از دور چشم اندازی زیبا داشته و بقعه دارای مساحت تقریبی 100 متر مربع می باشد. در داخل حرم، ضریحی چوبین در ابعاد 2×2 روی سنگ مزار امام زاده شریف قرار دارد. در بقعه اضلاع و سقف هیچ گونه تزییناتی دیده نمی شود و دور تا دور دیوارهای اطراف حرم سنگ مرمر است و بالا دست نیز گچ کاری ساده است تا در زیر سقف ادامه دارد. این بنا تاسال 1375 ساختمانی با مصالح خشت و گل بوده که به همت هییت امناء تخریب و بنای جدید آن ساخته شده است.

بنت موسی بن جعفر

این بقعه در همجواری بقعه یحیی (علیه السلام)  در روستای قالقان قراردارد ، همانطورکه ازنام بقعه مشخص است این بزرگوار از نوادگان امام موسی کاظم (علیه السلام ) است. فضای داخل بقعه ، فضایی نسبتا وسیع می باشد . ضریح در ابتدای بقعه قرار دارد .
پیش جنگ

این بقعه در نزدیکی مسجد حاجی گلپایگان و در جوار خیابان آیت اله گلپایگانی قرارگرفته است ، طبق مستندات محلی ورود این سید بزرگوار از نوادگان امیر المومنین (علیه السلام) به گلپایگان همزمان با کاروان حضرات عمران و ناصر بن علی (علیه السلام) بوده است و با توجه به این که در قدیم پیش جنگ عنوان سپهسالار لشکربوده است ، ایشان لقب پیش جنگ گرفته اند . بقعه دارای ساختمانکوچک سنگ کاری شده می باشد . ضریح چوبی این بزرگوار در انتهای بقعه قرار گرفته است .حضرت عبدالله
ایشان به روایت اهالی تاریخچه و شجرنامه ای نداشته و کسی اطلاع از هویت دقیق ایشان نداشته ولی آنچه مسلم است این مکان مورد احترام اهالی شهر قرار دارد.در داخل بقعه روی سنگ مزار امام زاده شریف محفظه ای شیشه ای و آلومینیمی در ابعاد 2×1 متر قرار گرفته و بقعه فاقد ضریح می باشد. دور تا دور اضلاع ودیوار زیارتگاه و همچنین سقف آن، آجری است. و مساحتی بالغ بر 50 متر مربع دارد. به روایت بزرگان محل این مکان قبلاً بصورت گورستانی بوده و ساختمانی نداشته است. در سال 1339 گنبد خشت و گل زیارتگاه بر اثر فرسودگی خراب شده وبه همت خیرین محل بنای جدید آن ساخته شده و سرانجام بصورت فعلی درآمده است. این زیارتگاه مورد توجه اهالی و خصوصاً بانوان محل بوده که به در آن به برپایی جلسات قرآن می پردازند و همچنین مرکز عزاداری هییات عزادار در ایام ماه محرم و سوگواری اباعبدالله علیه السلام می باشد.امامزاده ابراهیم سعیدآباد:

در 10 کیلومتری غرب شهرستان گلپایگان در روستای «کنار رودخانه» امامزاده‏ای قرار دارد که اثر تابناکی از هنر خطاطی ایران صفوی را در برگرفته است. این روستا با روستای مجاور خود یعنی سعیدآباد، چنان به هم پیوسته است که مرزبندی و جداسازی آن مشکل است و این به علت گسترش هر دو روستاست.

X