معرفی وبلاگ
نام:ابوالفضل جعفري.محل تولد:گلپايگان. ************************** به یاد استاد اخلاق و عرفان،برادر بزرگوارم شهید والامقام محمدعلی خرمی.روحش شاد و با سالار شهیدان محشور باشه . انشاءالله ************************* بارالها : ما را عبد خویش قرار بده.و توفیق عنایت کن زیر چتر ولایت به پرچمداری (آقاسیدعلی) عزیز در رکاب امام عصر (عجل الله تعالی فرج الشریف) عاقبتمان ختم به شهادت گردد. الهی آمین
دسته
سایتهای موردعلاقه
لینک دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
Rss
طراح قالب
GraphistThem232


این جانب علی اکبر خُرّم فرزندِ حسین ، متولّدِ 1320 خورشیدی در محلَّة معروف به محل چال سُفلا ، از شهرِ گلپایگان دیده به جهان گشودم و در سنِّ هفت سالگی واردِ مدرسة ابتدایی ادیب شدم.

و پس از طیِّ دورة ابتدایی وارد دبیرستان شده و در مهرماهِ سالِ 1338 شمسی به دانشسرای مقدّماتی شهرِ گلپایگان وارد و پس  از طیِّ دورة دانشسرای مقدَّماتی و سپس دورة دانشگاهی در رشتة جغرافیای طبیعی به تدریس در دبیرستان های گلپایگان پرداختم .
و در سال 1373 پس از 35 سال تدریس در دبیرستان های گلپایگان به افتخارِ بازنشستگی نایل شدم.
يکشنبه 27 5 1398 11:20 صبح

در یکی از روزهای بهار سال 1352 در شهر گلپایگان چشم به جهان گشود و در خانواده ای مذهبی پرورش پیدا کرد.پس از گذراندن تحصیلات در سال 1370 در رشته ی ادبیات دیپلم گرفت و در همان سال در کنکور سراسری در رشته ی دبیری زبان و ادبیات فارسی پذیرفته شد و در اصفهان به تحصیل پرداخت.در کنار این رشته به فراگیری هنر خوشنویسی و نقاشی نیز پرداخت و از استادان بزرگ بهره مند شد و سپس با شوق فراوان به معلمی پرداخت.شعر را در سال 1368 به طور جدیآغاز کرد و در انجمن های ادبی حافظ از راهنمایی های استاد عباس اسلامی(شرار) بسیار بهره برد.

هم اکنون نیز به عنوان دبیر ادبیات فارسی و هنر به خدمت رسانی مشغول است و یکی از اعضای فعال انجمن ادبی فانوس گلپایگان می باشد.

شنبه 16 8 1394 11:28 صبح
خاور قاجار
( ملیت: ایرانی قرن: 13 )
(س سیزدهم ق)، شاعر. پدر وى عموى فتحعلى‏شاه قاجار بود و خود از زنان سخنور عصر خویش. در جوانى علوم متداول را آموخت. با شاهزاده حیدرقلى میرزا، پسر فتحعلى‏شاه، ازدواج کرد و به دستور شاه در گلپایگان و اراک به سر برد ولى، بعد از فوت شاه در تهران اقامت گزید. خاور داراى «دیوان» شعر است.

برگرفته از کتاب: اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
منابع زندگینامه: زنان سخنور (142 -141 /3).
چهارشنبه 21 5 1394 3:31 بعد از ظهر
خاور قاجار، حیدر قلی
خاور قاجار، حیدر قلی

( ملیت: ایرانی قرن: 13 )

(تو 1214 ق)، شاعر. مدتها حکومتگلپایگان و آن حدود را داشت. وى به اندازه‏ى لازم تحصیل کمال کرده است. خاور داراى «دیوان» شعر است.

برگرفته از کتاب: اثرآفرینان (جلد اول-ششم)

منابع زندگینامه: حدیقه الشعراء (531 -530 /1)، الذریعه (287/9)، سفینه المحمود (38 -36 /1)، فرهنگ سخنوران (300)، مصطبه‏ى خراب (53 -52).
چهارشنبه 21 5 1394 3:30 بعد از ظهر
ملیت :  ایرانی  -  قرن : 5منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(486 /475 -422 /421 ق)، رجال‏شناس، حافظ، محدث و شاعر. از فرزندزادگان ابودلف عجلى است. اصل وى از گلپایگان بود. در عکبرا، نزدیک بغداد، متولد شد. نزد ابن‏بشران، خرائطى حنبلى، ابوالطیب طبرى و قشیرى درس خواند و در 447 ق پس از مرگ عمویش، قاضى‏ القضات بغداد شد. وى با ابراهیم بن اسحاق حبّال دوستى داشت و با احمد عتیقى و خطیب بغدادى معاشر بود. ابن مأکولا با محافل نیمه حنبلى و نیمه شافعى اطراف ابن‏مسلمه وزیر و قائم، خلیفه عباسى که تلاش در براندازى آل‏بویه، که خاندان ماکولا قدرت و ثروت از آنها داشتند، پیوستگى داشت. ابونصر به شام، مصر، عراق، ماوراءالنهر، جزیره و خراسان سفر کرد و از دانشمندان آن مرز و بوم حدیث شنید و کسانى مثل حسن بن احمد سمرقندى و شجاع بن فارس ذهلى از وى روایت کرده ‏اند. او سرانجام به دست غلام ترک خود به قتل رسید. در مکان و سال مرگ وى اختلاف است. از جمله آثارش: «الاکمال فى المؤتلف والمختلف» در اسماء الرجال و بررسى اسامى متشابه رجال حدیث است؛ «تهذیب مستمر الاوهام على ذوى التمنى والاحلام»؛ «مفاخر القلم والسیف والدینار»؛ «الوزراء».
سه شنبه 16 4 1394 9:36 صبح
-   
(1349 -1266 ش)، معروف به ادیب اشراق. وى در گلپایگان متولد شد و در هفت سالگى به تهران آمد و در آنجا ساکن شد. تحصیلات خود را در مدرسه‏ى آلیانس گذراند و با زبان فرانسه آشنایى یافت. آنگاه به تحصیل علوم قدیمى پرداخت و با فلسفه و حکمت آشنایى پیدا کرد. پس از آن در وزارت مالیه مشغول خدمت شد. ادیب زاده داراى ذوق و قریحه‏ى شاعرى بود اما به ضبط اشعار خود چندان توجهىنداشت.
قرن : 14منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
دوشنبه 8 4 1394 3:52 بعد از ظهر

نام :محمدعلی   نام خانوادگی: سعیدی گلپایگانی

متولد: دی ماه 1304

محل تولد : گلپایگان

استاد محمدعلی سعیدی در خانواده ای فرهنگی دیده به جهان گشود،که گویی پدر ایشان از پایه گذاران فرهنگ گلپایگان بوده اند و جد پدری و مادری ایشان نیز از روحانیون و برخوردار از خط خوش و طبع شعر بوده اند. استاد سعیدی هم از همان کودکی علاقه مند به ادبیات فارسی بوده و شعر گویی را از همان دوران آغاز می کند، از آنجایی که استاد سعیدی شهرش را دوست داشته چندین شعر زیبا و با محتوا با لهجه شیرین گلپایگانی سروده اند و با همان صدای دلنشین خود چندتایی از آنها را ضبط کرده اند.

استاد گلپایگانی هم اکنون در اروپا سکونت دارند.

منبع : سایت آخاله
چهارشنبه 3 4 1394 12:3 صبح
(1317 -1237 ش)، دانشمند و شاعر، متخلص به ادیب. وى در گلپایگان متولد شد وتحصیلات مقدماتى را همان جا فراگرفت از آن پس به اصفهان رفت و مدت ده سال به تحصیل علوم ادبى و عربى، فلسفه و کلام پرداخت. آنگاه به تهران آمد و به شغل قضا مشغول شد. ادیب شاعرى توانا و دانشمندى ممتاز بود و در فلسفه و حکمت، مشربى عرفانى داشت و به حسن خلق معروف بود. در تهران وفات یافت در گلپایگان به خاک سپرده شد.
چهارشنبه 3 4 1394 12:0 صبح












شاید زمان زیادی نمانده ‌بود تا نتیجه سال‌ها رنج� تلاش و مطالعه عباس سرمدی به بار بنشیند و او روزهای خوش به‌ثمر رسیدن زحماتش را نظاره کند. اما تقدیر ‌‌شکلی دیگر یافت� چنان‌که اکنون خاک� پیکراو را در آغوش کشیده‌است. عباس سرمدی محقق� پژوهشگر� شاعر و نویسنده ایرانی به سال1318 در شهر گلپایگان دیده به جهان گشود. استاد سرمدی به زادگاه خود گلپایگان عشق می‌ورزید� به همین خاطر کتاب شعر گلپایگان شعر اصفهان را که بعدها �اشگسو�ن� نام گرفت� به زبان محلی سرود. کتاب شعر دیگری که وی به چاپ رساند از رباعی تا غزل به نام �شورستان� است که غزلیات و رباعیات او را شامل می‌شود...
چهارشنبه 3 4 1394 11:27 صبح
آرام گلپایگانی، جمال‏ الدین •
(وف ح 1360 ق)، شاعر. سید جمال ‏الدین گلپایگانى، متخلص به آرام، از اعضاى انجمن ادبى اصفهان و از افاضل طلاب مدرسه‏ ى صدر بود. اغلب اشعار وى در «مجله‏ ى دانشکده» دوره‏ ى اول به طبع مى‏رسید. در گلپایگان وفات یافت.
سه شنبه 26 3 1394 12:35 صبح
ناصح ابن ظفر ابن سعد منشی جرفادقانی: جُرْفادِقانی، ابوشرف ناصح بن ظفر بن سعد منشی، ادیب، شاعر و مترجم تاریخ یمینی، نوشتۀ ابونصر عتبی در سدۀ 7ق/ 13م. وی از مشاهیر و نویسندگان فارسی اواخر قرن ششمبه شمار می رود. ملک الاشعرا در سبک شناسی در خصوص وی چنین آورده است، جرفادقانی معاصر سلطان طغرل آخرین ملوک سلجوقی بود. وی کتاب "عتبی" معروف به "یمینی" را از عربی به پارسی ترجمه کرده است
پنج شنبه 21 3 1394 11:40 صبح
http://www.akhale.ir/cms/picshow.php?filename=../pic/article/newarticle/280.jpg

استاد احمد جهانبخشی از شعرای گلپایگان و متخلص به جهان در سال ۱۳۱۵ و  درخانواده مذهبی چشم به جهان گشود.

سراینده اشعار فولکوریک با گویش گلپایگانی بود و سبک شعری وی قصیده و غزل و اغلب در مدح ائمه اطهار(ع) است و وی فرهنگ غنی این خطه را با زبان دلنشین به شعر درمی آورد.


پنج شنبه 21 3 1394 8:41 صبح
ملیت :  ایرانی  -  قرن : 12منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(ز 1237 ق)، خطاط، ادیب و شاعر، متخلص به مدهوش. وى ملا باشى حیدرقلى میرزا، فرزند فتحعلى‏شاه و حاکم گلپایگان بود. در نظم و نثر تبحر داشت و عربى را خوب مى‏دانست. مدهوش خط نستعلیق را خوش مى‏نوشت و شعر نیز مى‏سرود.از آثار وى: یک نسخه «دیوان» خاورى، به قلم نستعلیق و شکسته نیم دو دانگ خوش، با رقم: «کتبه العبد محمدصادق الکلبایکانى فى 1235» و «حرره العبد الاقل محمدصادق کلبایکانى، المتخلص به مدهوش... سنه 1237».
چهارشنبه 20 3 1394 12:19 صبح
جنسیت: مرد
تولد و وفات: ( ... )س یازدهم قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: شاعر
ویاز شاعران وانشان گلپایگان است که در اواخر عمر به مرض آتشک مبتلا شد و به همان مرض درگذشت. شاعر خود در شعری به این امر اشاره کرده است.

افسری جرفادقانی:
از شعرای قرن دهم و زادگاهش وانشان است که در اواخر عمر به مرض آتشک مبتلا می گردد. و شعری نیز در باب همین مریضی و خودش دارد.

 دیوان أفسری گلپایگانی أو شعره‏

و أصله من وانشان من محال جرفادقان ترجمهالنصرآبادی فی (نر- ص 381) و أورد شعره و قالابتلى بمرض آتشک و کذا قاله فی (گلشن- ص 29)
چهارشنبه 20 3 1394 11:42 صبح
  بحثی پیرامون تذکره نویسی و اشتباهاتی که دراین تذکره‌ها براثر عدم آگاهی نویسندگان آن رخ میدهد، بعنوان مثال معرفی حجابی گلپایگانی از نوشته چند تذکره مختلف که دربعضی ازآنهااورا به عنوان شاعره معرفی کرده‌اند.
دوشنبه 18 3 1394 12:10 صبح
X