معرفی وبلاگ
نام : ابوالفضل جعفري . محل تولد : گلپايگان. ********************* به یاد استاد اخلاق و عرفان ، برادر بزرگوارم شهید والامقام محمدعلی خرمی. روحش شاد و با سالار شهیدان محشور. انشاءالله ********************* بارالها : ما را عبد خویش قرار بده . و توفیق عنایت کن زیر چتر ولایت به پرچمداری (آقاسیدعلی) عزیز در رکاب امام عصر (عجل الله تعالی فرج الشریف) عاقبتمان به شهادت ختم بگردد. الهی آمین
دسته
سایتهای موردعلاقه
لینک دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
Rss
طراح قالب
GraphistThem232
gordan118-26

در ابتدای روز چهارم، پاتک دشمن به جزیره بوارین آغاز شد که با تلاش نیروهای قرارگاه نجف این پاتک با ناکامی مواجه گردید. در محور قرارگاه کربلا نیز برای حفظ مواضع جناح راست و تثبیت موقعیت در منطقه کانال پرورش ماهی، نیروهای خودی به رها کردن آب مبادرت ورزیدند. به این ترتیب، پیشروی در این محور متوقف شد و عملیات با دو هدف اصلی تصرف خط نهر جاسم و پاکسازی جزیره بوارین ادامه یافت.
دسته ها : عملیات
شنبه 9 10 1396 10:38 صبح

به محض رسیدن خبر هجوم منافقین و ارتش عراق به شهرهای مختلف کشور، سیل عظیمی از نیروهای داوطلب به سوی جبهه‌ها روانه شدند.
همین امر محاسبات دشمن در تصرف بخشی از کشور ایران را بر هم زد.

دسته ها : عملیات
پنج شنبه 5 5 1396 11:54 صبح

نیروی عمل‌کننده ایران در این عملیات، یعنی «گردان مالک‌اشتر تیپ ۶۶» نیروهای ویژه‌ی هوابرد با تقدیم یک شهید (حسین ترکمن‌پری) و چهار مجروح، عملیات ویژه‌ خود را در فاز تک‌ مستقیم (با بهره‌گیری از نیروهای تکاور) و هم‌زمان فاز تک ادواتی (با بهره‌گیری از نیروهای راکت‌انداز مینی‌کاتیوشا وخمپاره‌انداز ۱۲۰ میلی‌متری)، در ارتفاعات کانیکا و قلعه‌ کانیکا در شمال شهر اتروش اجرا کردند.
دسته ها : عملیات
چهارشنبه 4 5 1396 11:48 صبح
کربلای 1
عملیاتموفق کربلای 1 پایانی بر استراتژی دفاع متحرک عراق و نیز نقطه شروع امیدوار کننده ای برای نیروهای خودی بود. منفعل کردن سیاست تهاجمی عراق، هدفی عمده بود که نیروهای خودی بخوبی توانستند در این عملیات به آن دست یابند و ضمن آن به همه اهداف نظامی پیش بینی شده نیز برسند. ده روز جنگ و مقاومت در مهران منجر به آزادسازی 175 کیلومتر مربع از خاک خودی و عراق شد و8 روستا و ارتفاعات قلعه آویزان و دو پاسگاه مرزی به دست رزمندگان اسلام افتاد.
دسته ها : عملیات
شنبه 10 4 1396 3:20 بعد از ظهر
دفاع مقدس- عملیات قدس1

ساعت8 شب فرا رسیده است ولی هنوز هیچ یک از محورها درگیری با دشمن را اعلام نکرده‌اند، در این حال مشکلی هم در مقر فرماندهی بروز می‌کند و آن اینکه لحظاتی قبل از عملیات بر اثر وزش باد برگه کد‌های مخابراتی عملیات لابه‌لاینی‌ها گم می‌شود.

در محور خیطه، دشمن ساعاتی قبل از عملیات کمینی جدید در آبراه اصلی این محور گذاشته بود که نیروها مدتی را معطل آن شدند چون باید ابتدا کمین را منهدم و بعد به روستا تک می‌کردند.

دسته ها : عملیات
شنبه 27 3 1396 4:42 بعد از ظهر
دفاع مقدس

اولاً از مناطق مختلف به طور همزمان به دشمن حمله شود تا توان پاتک تقسیم گردد و ثانیاً، نیروهای احتیاط منطقه، خطری جدی برای پیروزی محسوب می‌شدند، لذا باید حتی الامکان در ساعت‌های اولیه تک، حتی الامکان در ساعت‌های اولیه تک، آنان را نیز درگیر کرد تا نتواند از توان خود در جهت انجام پاتک استفاده کند.
دسته ها : عملیات
يکشنبه 21 3 1396 3:44 بعد از ظهر
فتح خرمشهر

درساعت 22:30 اول خرداد ماه سال 1361 تلاش برای آزادی سازی خرمشهر با رمز «بسم الله القاسم الجبارین یا محمد بن عبدالله(ع)» آغاز شد. در برابر تک سریع و غافلگیرانه، نیروهای عراقی دچار وحشت و سرگردانی شدید شدند و نتوانستند واکنش مهمی از خود نشان دهند و ارتباط یگان‌های دشمن با یکدیگر قطع شد. فرار افسران و درجه داران و سربازان عراقی از منطقه خرمشهر نشانه از هم پاشیدگی سازمان یگان‌های دشمن بود.
دسته ها : عملیات
چهارشنبه 3 3 1396 10:11 صبح
دفاع مقدس تزئینی

منطقه عمومی عملیات بیت المقدس در میان چهار مانع طبیعی محصور است، که از شمال به رودخانه کرخه کور، از جنوب به رودخانه اروند، از شرق به رودخانه کارون و ازغرب به هور الهویزه منتهی می‌شود. منطقه مزبور به جز جاده نسبتا مرتفع اهواز –خرمشهر، فاقد هر گونه عارضه مهم برای پدافند است. همین امر موجب شد تا زمین منطقه به دلیل مسطح بودن  برای مانور زرهی مناسب، و برای حرکت نیروهای پیاده به دلیل در دید و تیر قرار داشتن نامناسب باشد.
دسته ها : عملیات
دوشنبه 18 2 1396 2:0 بعد از ظهر
سردار علی فضلی

 من با قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) تماس گرفتم و به برادر صفوی گفتم که ما به فضل و عنایت خداوند آماده عملیات هستیم و اگر اجازه می‌دهید عملیات کنیم.عملیات آغاز شدجنگ مردانه و سخت و نابرابری آغاز شد، انبوهی از تانک‌ها، نفربرها در مقابل رزمندگانی که فقط به خداوند اعتماد و توکل دارند منهدم می‌شد و هیچ قاعده نظامی اصلا رویارویی یک تیپ پیاده با دو لشکر مکانیزه را نمی‌پذیرد وفرماندهان با شروع عملیات فتوحات خود را گزارش می‌دادند
دسته ها : عملیات
چهارشنبه 13 2 1396 8:49 صبح
شهید حسن باقری

در نخستین ساعات روز دهم اردیبهشت 1361 عملیات بیت‌المقدس با رمز یا علی‌بن ابیطالب(ع) از سه محور( منطقه هویزه، منطقه اهواز، منطقه طاهری و عبور از رود کارون) آغاز شد.
دسته ها : عملیات
سه شنبه 12 2 1396 2:16 بعد از ظهر
خرمشهر - عملیات بیت المقدس
خوشحالی از آزادی هویزه

اما فرماندهان تیپ‌ها به این نکته اشاره می‌کردند که نیروهایشان نزدیک به سه ماه است مرخصی نرفته‌اند و چند ماهی زمان می‌خواهندتا آن‌ها را سازماندهی کنند. اما همه می‌دانستند که اگر یک روز هم عملیات،زودتر شروع شود، چند درصد به موفقیت آن افزوده می‌شود.
دسته ها : عملیات
دوشنبه 11 2 1396 10:13 صبح
سالروز آغاز عملیات  کربلای 10

تحرکات‌دشمن‌ بعد از عملیات‌ «فتح‌1»بر پایه‌ این‌ تحلیل‌ انجام‌ می‌گرفت‌ که‌ درصورت‌ عدم‌ مقابله‌ جدی،قوای‌ نظامی‌ ایران‌ با تقویت‌ نیرو به‌ سمت‌ «ازمر» و سپس‌ سلیمانیه پیشروی‌ خواهند کرد اما با وجود همه‌ تلاش‌های‌ دشمن، سرانجام‌ در روز ‌30 فروردین‌1366 عملیات‌ کربلای‌10 با «رمز یا صاحب‌الزمان(عج)ادرکنی» توسط‌ نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ در منطقه‌ای‌ به‌ وسعت‌250 کیلومترمربع‌ آغاز شد.
دسته ها : عملیات
يکشنبه 3 2 1396 10:45 صبح
دفاع مقدس

پیشاز آفتاب کار گشودن معبر باید تمام می‌شد وگرنه عراقی ها ما را زیر آتش خود نابود می‌کردند. سرباز بلندقدی از میدان مین تلوتلو‌خوران به طرف ما می‌آمد. با تحکم فریاد زدم: چرا خط مقدم را ترک کرده‌ای؟ با مظلومیت گفت: موج انفجار مرا گرفته‌است. پیشانی او را بوسیدم و پرسیدم چگونه از میدان مین آمدی؟ گفت کمی جلوتر بروید، نوار معبر عراقی‌ها را خواهید دید.
دسته ها : عملیات
شنبه 26 1 1396 12:36 صبح

گفتیم چی شد؟ گفت: ما رفتیم برای شناسایی، توی آب دیدیم عراقی ها دارند به سمت ما می آیند. می گفت تنها چیزی که به ذهنم رسید این بود که از نی هایی که توی آب بود کندیم (و عین فیلم ها)، نی ها را گذاشتیم توی دهنمان و توی آب رفتیم که تا عراقی ها ما را نبینند.
دسته ها : عملیات
چهارشنبه 16 1 1396 11:5 صبح
آنچه باید درباره عملیات «بدر» بدانیم+عکس و نقشه

مکان عملیات در زمین‌های باز وجود نداشت، چرا که ایران از نظر زرهی در وضعیت خوبی قرار نداشت و برعکس، عراق، قوای زرهی بسیار قدرتمندی را تدارک دیده بود. هور از هر نظر خصوصا شناسایی‌هایی که انجام شده بود، برای عملیات مناسب‌تر و عاقلانه‌تر بود. اگر چه عراق در منطقه هورهم هوشیار شده و موانع زیادی را در آن ایجاد کرده بود.
دسته ها : عملیات
شنبه 21 12 1395 1:35 بعد از ظهر
X