معرفی وبلاگ
نام : ابوالفضل جعفري . محل تولد : گلپايگان. ********************* به یاد استاد اخلاق و عرفان ، برادر بزرگوارم شهید والامقام محمدعلی خرمی. روحش شاد و با سالار شهیدان محشور. انشاءالله ********************* بارالها : ما را عبد خویش قرار بده . و توفیق عنایت کن زیر چتر ولایت به پرچمداری (آقاسیدعلی) عزیز در رکاب امام عصر (عجل الله تعالی فرج الشریف) عاقبتمان به شهادت ختم بگردد. الهی آمین
دسته
سایتهای موردعلاقه
لینک دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
Rss
طراح قالب
GraphistThem232
خصلتی که ارزش آن کمتر از پاداش شهادت نیست

امیرالمؤمنین امام علی (ع) در یک روایت به خصلتی اشاره فرموده‌اند که ارزش آن کمتر از شهادت نیست.


يکشنبه 7 5 1397 3:13 بعد از ظهر
علوم قرآن و حدیث

چقدر زیباست که این امر از ابتدای ورود این انوار به دنیا، در لحظه به لحظۀ زندگی‌هایمان دیده شده و این محبت الهی، خود یک معجزه است، حال بیاییم در قبال این محبت خداوند، رفتاری شایسته از خودمان نشان دهیم که شاید پایین درجۀ آن، «توجه و دقیق شدن» در معجزات آن بزرگواران است، به راستی که به صرف توجه به فعل اهل‌بیت(ع)، بسیاری از معضلات از آدمی رفع و بسیار به معرفت آدمی افزوده می‎‌شود، چراکه با این کار خودمان و ذهنمان را در فضای نور قرار می‎‌دهیم و این نور اثر خود را به شیوه‎های مختلف در ابعاد درونی وبرونی افراد می‌‎گذارد.
سه شنبه 29 1 1396 9:55 صبح
ماه رمضان
سپس در آخر روایت فرمود:
اگر به آنچه برای تو بیان شد عمل کردی حقا به آنچه برای روزه دار حق است عمل کرده‌ای و اگر از اینها کم گذاشتی از فضیلت روزه خود کم گذاشته‌ای و ثواب آن به اندازه کمبود از آن چیزی است که بیان شد.
من می‌گویم: پس بهآنچه در این وصایا از وظایف روزه دار است نظر کن و سپس در تأثیرات آن تأملنما و بدان که اگر کسی خود را مشرف به آخرت بیند دل خود را از دنیا خارج سازد و جز به تهیه توشه آخرت نپردازد و همچنین اگر قلبش خاضع شود و شکسته وخوار گردد از فرح به غیر خدا دوری کزیند و میل به آن ننماید
دوشنبه 17 3 1395 8:25 صبح
نیمه شعبان

دقت در براهین قرآنی و آیات رحمانی، اولین لازمه ورود به ژرفای احیای لیله نیمه شعبان است. لازم است آیات مبارکه با موضوع ولایت و آیات و سور نازل شده در ش؟؟ن اهل بیت عصمت و طهارت و آیات تفسیر و تاویل شده درباره حضرت حجت علیه السلام، مورد ذکر و تلاوت و تفسیر و تدبر قرار گیرد؛ برای مثال-سوره توبه آیه 33، سوره بقره آیه 3، سوره زخرف آیه 61و4، سوره نور آیه 55، سوره شعراءآیه4، سوره قصص آیه 5، سوره بقره آیه 114- سوره انبیا آیه 105، سوره اسراءآیه 81، سوره توبه آیه 33، سوره لیل آیه 1و2.
سه شنبه 28 2 1395 10:35 صبح
امام صادق(ع)
الکافى به نقل از عبداللّه‏ بن محمّد به نقل از امام جعفر صادق علیه‌‏السلام :
مردى از قبیله خثعم نزد رسول خدا صلی الله علیه و اله آمد و گفت:
منفورترین کار نزد خداوند چیست؟
فرمود: شرک ورزیدن به خداوند.
پرسید: پس از آن چیست؟
فرمود: بُریدن از خویشان .
پرسید: پس از آن چیست ؟.
فرمود: امر به منکر و نهى از معروف.

متن حدیث:

إنَّ رَجُلاً مِن خَثعَمٍ جاءَ إلى رَسولِ اللّه‏ صلى‏ الله‏ علیه‏ و ‏آله فَقالَ:
یا رَسولَ اللّه‏ِ، أخبِرنی ما أفضَلُ الإِسلامِ؟ قالَ: الإِیمانُ بِاللّه‏ِ. قالَ: ثُمَّ ماذا؟ قالَ: ثُمَّ صِلَةُ الرَّحِم. قالَ: ثُمَّ ماذا؟ قالَ: الأَمرُ بِالمَعروفِ، وَالنَّهیُ عَنِ المُنکَرِ .
قالَ : فَقالَ الرَّجُلُ : فَأَیُّ الأَعمالِ أبغَضُ إلَى اللّه‏ِ ؟ قالَ: الشِّرکُ بِاللّه‏ِ . قالَ: ثُمَّ ماذا ؟ قالَ: قَطیعَةُ الرَّحِمِ. قالَ: ثُمَّ ماذا؟ قالَ: الأَمرُ بِالمُنکَرِ، وَالنَّهیُ عَنِ المَعروفِ.

  «اصول کافی، ج 5، ص 58 -  تهذیب الأحکام،ج6،ص 176- محاسن،ج1،ص454»

تسنیم
يکشنبه 19 2 1395 2:43 بعد از ظهر
ماه شعبان
در این هنگام، حضرت علىّ بن ابى‌طالب علیه السّلام از جا برخاست و عرض کرد: پدر و مادرم به فدایت اى رسول خدا! فضایل این ماه را بیشتر بیان کنید، تا میل به روزه گرفتن و عبادت کردن در این ماه، در ما افزون شود، و به تهجّد و شب‏ زنده ‏دارى بپردازیم.

رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم فرمود: هر کس روز اول ماه شعبان را روزه بگیرد خداوند براى او هفتاد حسنه مى‏ نویسد، و هر حسنه‏اى برابر با (ثواب) یک سالعبادت است.


يکشنبه 19 2 1395 2:40 بعد از ظهر
 امربه معروف در بیت‌المال
امام حسین علیه‌السلام: خداوند مى فرماید: "از مردم نترسید و از من بترسید" و فرموده:"مردان و زنان مؤمن، دوستان یکدیگرند، به نیکى فرمان مى‌دهند و از زشت کارى بازمیدارند".

خداوند از امر به معروف و نهى از منکر، به عنوان فریضه‌اى از جانب خود، آغاز کرده است، چون مى دانسته است که هرگاه این فریضه ادا گردد و بر پاى داشته شود تمام فرایض دیگر، از آسان و دشوار، بر پاى داشته خواهند شد.

چراکه امر به معروف و نهى از منکر، دعوت به اسلام است، همراه با ردّ مظالم و مخالفت با ستمکار و تقسیم بیت المال و غنایم و گرفتن بجاى صدقات [زکات] و هزینه کردن بجاى آنها.
متن حدیث:
وَاللّه ُ یَقولُ: "فَلا تَخشَوُا النّاسَ وَاخشَونِ" وقال: المُؤمِنونَ وَالمُؤمِناتُ بَعضُهُم أولِیَاءُ بَعضٍ یَأمُرونَ بِالمَعروفِ و یَنهَونَ عَنِ المُنکَرِ، فَبَدَأَ اللّه ُ بِالأَمرِ بِالمَعروفِ وَالنَّهیِ عَنِ المُنکَرِ فَریضَةً مِنهُ؛ لِعلمِهِ بِأَنَّها إذا اُدِّیَت و اُقیمَتِ استَقامَتِ الفَرائِضُ کُلُّهُا هَیِّنُها وصَعبُها، وذلِکَ أنَّ الأَمرَ بِالمَعروفِ وَالنَّهیَ عَنِ المُنکَرِ دُعاءٌ إلَى الإِسلامِ مَعَ رَدِّ المَظالِمِ ومُخالَفَةِ الظّالِمِ و قِسمَةِ الفَیءِ وَ الغَنائِمِ و أخذِ الصَّدَقاتِمِن مَواضِعِها ووَضعِها فی حَقِّها.
«تحف العقول، صفحه 237 »

منبع: تسنیم


شنبه 18 2 1395 10:58 صبح
امام موسی کاظم
حضرت امام موسی بن جعفر علیه‌السلام فرمود: تمام علوم جامعه را در چهار مورد شناسائى کرده‌ام:

اوّلین آن ها این که پروردگار و آفریدگار خود را بشناسى و نسبت به او شناخت پیدا کنى.

دوّم، این که بفهمى که از براى وجود تو و نیز براى بقاء حیات تو چه کارها و تلاش هائى صورت گرفته است.

سوّم، بدانى که براى چه آفریده شده اى و منظور چه بوده است.

چهارم، معرفت پیدا کنى به آن چیزهائى که سبب مى شود از دین و اعتقادات خودمنحرف شوى (یعنى راه خوشبختى و بدبختى خود را بشناسى و در جامعه چشم و گوشبسته حرکت نکنى)

متن حدیث:

قالَ الا مام موسى بن جعفر الکاظم صلوات اللّه علیه:
وَجَدْتُ عِلْمَ النّاسِ فى اءرْبَعٍ: اءَوَّلُها اءنْ تَعْرِفَ رَبَّکَ، وَالثّانِیَةُ اءنْ تَعْرِفَ ما صَنَعَ بِکَ، وَالثّالِثَةُ اءنْ تَعْرِفَ ما اءرادَ مِنْکَ، وَالرّبِعَةُ اءنْ تَعْرِفَ ما یُخْرِجُکَ عَنْ دینِکَ.

  "اصول کافی، جلد1، صفحه 50- اعیان الشیعه، جلد2، صفحه9"

تسنیم

دوشنبه 13 2 1395 9:53 صبح
http://moharam-iran.ir/wp-content/uploads/%D8%B2%DB%8C%D9%86%D8%A83.jpg

... زینب در کنار علی بن حسین نشسته است. بر بالین بیماری که از تب می سوزد و عمه مهربانش از او پرستاری می کند. خواهر صدای «یا دهر اف لک من خلیل».. (1) برادرش را می شنود و بی تاب می گردد. تا آن روزتمام مصیب ها را در کنارامام حسین (ع) تحمل کرده است. همه رفتگان را در چهره حسین می بیند و صدایشبه گریه بلند می شود. حسین (ع) او را به صبوری توصیه می کند.
شنبه 4 2 1395 10:39 صبح
http://rafed.net/e-cards/images/islamic-occasions/martyrdoms/15-zeynab/1433-zeynab-017.jpg

ابن زیاد که منتظر چنین جواب تندی نبود، از حضرت می پرسد: کار خدایت را درباره خاندانت چگونه دیدی؟ حضرت با سربلندی و مناعت می فرماید:"و الله ما رایت الا جمیلا... به خدا قسم جز نیکی و زیبایی ندیدم، آنان قومی بودند که خداوند کشته شدن در راهش را بر آن ها نوشته بود و لذا با شجاعت به قتلگاه خویش شتافتند، ولی به زودی خداوند تو و آنان را در یک جا گرد آورد تا در پیشگاهش محاکمه شوی."
شنبه 4 2 1395 10:35 صبح
امام علی (ع)

وَقَالَ [علیه السلام] مَنْ نَظَرَ فِى عَیْبِ نَفْسِهِ اشْتَغَلَ عَنْ عَیْبِ غَیْرِهِ وَ مَنْ رَضِیَ بِرِزْقِ اللَّهِ لَمْ یَحْزَنْ عَلَى مَا فَاتَهُ وَ مَنْ سَلَّ سَیْفَ الْبَغْیِ قُتِلَ بِهِ وَ مَنْ کَابَدَ الْأُمُورَ عَطِبَ وَ مَنِ اقْتَحَمَ اللُّجَجَ غَرِقَ وَ مَنْ دَخَلَ مَدَاخِلَ السُّوءِ اتُّهِمَ وَ مَنْ کَثُرَ کَلَامُهُ کَثُرَ خَطَؤُهُ وَ مَنْ کَثُرَ خَطَؤُهُ قَلَّ حَیَاؤُهُ وَ مَنْ قَلَّ حَیَاؤُهُ قَلَّ وَرَعُهُ وَ مَنْ قَلَّ وَرَعُهُ مَاتَ قَلْبُهُ وَ مَنْ مَاتَ قَلْبُهُ دَخَلَ النَّارَ وَ مَنْ نَظَرَ فِى عُیُوبِ النَّاسِ فَأَنْکَرَهَا ثُمَّ رَضِیَهَا لِنَفْسِهِ فَذَلِکَ الْأَحْمَقُ بِعَیْنِهِ وَ الْقَنَاعَةُ مَالٌ لَا یَنْفَدُ وَ مَنْ أَکْثَرَ مِنْ ذِکْرِ الْمَوْتِ رَضِیَ مِنَ الدُّنْیَا بِالْیَسِیرِ وَ مَنْ عَلِمَ أَنَّ کَلَامَهُ مِنْ عَمَلِهِ قَلَّ کَلَامُهُ إِلَّا فِیمَا یَعْنِیهِ.

سه شنبه 31 1 1395 12:22 صبح
تصویرسازی/یا جواد الائمه علیه السلام

من مات و مبهوت شدم حضرت لبخندی زد و صاحب نامه سوم را هم فرمود. آن گاه 300دینار به من داد و امر کرد آن را به یکی از پسرعموهایش بدهم و فرمود: آگاه باش که او به تو خواهد گفت: مرا به پیشه وری راهنمایی کن تا با این پول از او کالایی بخرم، تو او را راهنمایی کن. داود جعفری می گوید: من دینارها را نزد او بردم و او از من خواست تا پیشه وری را به او معرفی کنم تا از او کالا بخرد و چنان شد که امام فرموده بود. داود جعفری نیز نقل کردهاست، ساربانی از من تقاضا کرده بود، به آن حضرت بگویم او را نزد خود به کاری بگمارد.
دوشنبه 30 1 1395 12:22 صبح
امام باقر
امام محمد باقر علیه‌السلام فرمودند: امر به معروف و نهى از منکر راه و روش پیامبران و شیوه صالحان است.
و فریضه بزرگى است که دیگر فرایض به واسطه آن بر پا مى‏ شود، و راه‌ها امنمى‏‌گردد و درآمدها حلال مى‏‌شود و حقوق پایمال شده به صاحبانش برمى‏‌گردد، زمین آباد مى‏‌شود و (بدون ظلم) حق از دشمنان گرفته مى‏‌شود و کارها سامان مى‏‌پذیرد.

إِنَّالْأَمْرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهْیَ عَنِ الْمُنْکَرِ سَبِیلُ الْأَنْبِیَاءِ وَ مِنْهَاجُ الصُّلَحَاءِ فَرِیضَةٌ عَظِیمَةٌ بِهَا تُقَامُ الْفَرَائِضُ وَ تَأْمَنُ الْمَذَاهِبُ  وَ تَحِلُّ الْمَکَاسِبُ وَ تُرَدُّ الْمَظَالِمُ وَ تُعْمَرُ الْأَرْضُ وَ یُنْتَصَفُ مِنَ الْأَعْدَاءِ وَ یَسْتَقِیمُ الْأَمْرُ.

  «اصول کافى، جلد5 ، صفحه 56»

تسنیم


يکشنبه 29 1 1395 11:49 صبح
ماه رجب
رسول خدا صل الله علیه و آله فرموده اند : اگر کسی در تمام ماه مبارک رجب 60 رکعت نماز به این طریق بخواند که در هر شب دو رکعت و در هر رکعت حمدیک مرتبه و قل یا ایها الکافرون سه مرتبه و قل هو الله احد یک مرتبه باشد وپس از سلام نماز دست ها را بلند کند و بگوید :

لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ لَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْدُ یُحْیِی وَ یُمِیتُ وَ هُوَ حَیٌّ لا یَمُوتُ بِیَدِهِ الْخَیْرُ وَ هُوَ عَلَى کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ وَ إِلَیْهِ الْمَصِیرُ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ الْأُمِّیِّ وَ آلِهِ

و سپس دست ها را به صورت بکشد خداوند سبحان دعای او را به اجابت برساند و ثواب شصت حج و شصت عمره را به او عطا فرماید .

منبع : مفاتیح الجنان حاشیه ص286

تسنیم
يکشنبه 22 1 1395 8:37 صبح
امام علی (ع)
امیرالمؤمنین امام علی علیه‌السلام شنید که مردی به قنبر دشنام می‏‌دهد وقنبر می‌خواست به وی پاسخ بدهد. حضرت به قنبر فرمود: آرام باش ای قنبر! ازاو صرف نظر کن تا رضایت رحمان را فراهم کنی، و شیطان را به خشم آوری و دشمنت را کیفر دهی.  سوگند به آن کسی که دانه را شکافت و انسان را آفرید، هرگز مومن با چیزی مانند حلم و بردباری، خدایش را خشنود نکرده و با چیزی مانند خاموشی، شیطان را خشمگین نکرده و با چیزی مانند سکوت، احمق را کیفر نداده است.

قدسمع أمیرالمؤمنین علیه السلام: رجلا یشتم قنبرا وقد رام قنبر أن یرده علیهفناداه (علیه السلام) مهلا یا قنبردع شاتمک مهانا ترضی الرحمن و تسخط الشیطان و تعاقب عدوک فوالذی خلق الحبة و بری‏ء النسمه ما أرضی المؤمن ربه بمثل الحلم ولا أسخط الشیطان بمثل الصمت ولا عوقب الأحمق بمثل السکوت عنه.

  «امالی مفید، صفحه 118 - بحارالانوار، جلد 68،صفحه 424»

تسنیم


چهارشنبه 18 1 1395 11:2 صبح
X