معرفی وبلاگ
نام : ابوالفضل جعفري . محل تولد : گلپايگان. ********************* به یاد استاد اخلاق و عرفان ، برادر بزرگوارم شهید والامقام محمدعلی خرمی. روحش شاد و با سالار شهیدان محشور. انشاءالله ********************* بارالها : ما را عبد خویش قرار بده . و توفیق عنایت کن زیر چتر ولایت به پرچمداری (آقاسیدعلی) عزیز در رکاب امام عصر (عجل الله تعالی فرج الشریف) عاقبتمان به شهادت ختم بگردد. الهی آمین
دسته
سایتهای موردعلاقه
لینک دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
Rss
طراح قالب
GraphistThem232
فرهنگ قرآنی

گر روز به آسمان بنگری، هیچ ستاره ای نمی بینی. گویا همه مرده اند و اثری از آنها در آسمان نیست. اما شب هنگام، می بینی که همگی در آسمان ظاهر می شوند. گویا دوباره جان گرفته اند.
انسان نیز همین گونه است. خداوند ملائکه ای را مأمور کرده است که نفس و روح انسان را پس از مرگ او حفظ کنند. با مرگ انسان، پرونده او بسته نمی شود؛ بلکه حیات انسان در روز قیامت دوباره آغاز می شود. زندگی و حیاتی که مطابق کردار انسان در دنیا می باشد.
دسته ها : قرآن
دوشنبه 18 5 1395 10:51 صبح
قرآن

آری خالق هستی اجزای عالم را در کنار هم گرد آورده، آنها را به صورتی ترکیب کرده است و که بهتر از آن قابل تصور نیست. هر جزء در موقعیتی قرار گرفته است که بالاترین کارآیی را دارد. مثلا چشم انسان در قسمت بالای بدن قرار گرفته که حرکت و جابجایی برای انسان به آسانی میسر است. همچنین گوش و دهان و... .
در آیه سوم می خوانیم:
و (پروردگاری) که اندازه معین کرد و راه نمود.
دسته ها : قرآن
دوشنبه 18 5 1395 10:49 صبح
قرآن

آری در روز قیامت، وحشت و ذلت و اضطراب و پریشانی بر چهره هایی سایه افکنده است. آنها کسانی هستند که در دنیا تلاش بسیاری کردند، اما در آن روز خسته و کوفته از تلاش بی حاصل خویشند. آنان تمام نیروو توان خویش را در سراب آرزوها و خیالات و اوهام صرف کردند، اما هیچ سودی نبردند. آنها را در آتش سوزان داخل می کنند و از چشمه داغ جهنم سیراب می گرداند! خوراکشان تنها و تنها ضریع است. ضریع بوته خاری است که ناگوارترین وتهوع آورترین گیاه است که حتی هیچ حیوانی آن را نمی خورد. غذای جهنمیان این خار خشک است که علاوه بر تلخی بسیار و بوی نامطبوعی که همچون بوی مرداراست، نه بهره ای برایشان دارد و نه گرسنگی آنان را بر طرف می کند.
دسته ها : قرآن
دوشنبه 18 5 1395 10:47 صبح
قرآن

آیا ندیدی که پروردگارت با عاد چه کرد؟ با (شهر) ارم، دارای (قصرها و بناهایی با) ستونهای بلند، که مانندش در هیچ سرزمینی ساخته نشده بود؟ و با ثمود که در دره، تخته سنگها را می بریدند؟ و با فرعون، صاحب میخ ها (که مردم را به چهارمیخ می کشید)؟
همانان که در شهرها به طغیان برداشتند و فساد فراواندر آنها به بار آوردند. (تا اینکه) پروردگارت تازیانه عذاب را پیاپی بر سرشان فرود آورد. همانا پروردگار تو سخت در کمین (ستمکاران) است.
سرگذشت این سه قوم به صورت خلاصه چنین است.
دسته ها : قرآن
دوشنبه 18 5 1395 10:45 صبح
قرآن

آیا می پندارد که هیچ کس بر او قادر نیست؟ گوید: مال فراوانی را تباه کردم. آیا پندارد که هیچ کس او را نمی بیند؟ آیا ما برای او دو چشم و زبان ودو لب قرار ندادیم؟ و (آیا جز این است که:) هر دو راه (خیر و شر) را به اونشان دادیم؟ پس (آن) گردنه را نپیمود. و تو چه دانی که آن گردنه چیست؟ بنده ای را آزاد کردن، یا در روز گرسنگی به یتیمی خویشاوند یا بینوایی خاک نشین طعام دادن. علاوه بر آن در زمره کسانی باشد که ایمان آورده و یکدیگر را به شکیبایی و رحمت و مهربانی سفارش می کنند. اینانند اهل خیر و سعادت.
دسته ها : قرآن
دوشنبه 18 5 1395 10:43 صبح
تصویر قرآن

در این هنگام خطاب قهر الهی می رسد که: او را بگیرید و غل و زنجیر در گردنش بیفکنید. آنگاه او را در میان آتش اندازید. پس در زنجیری که درازای آن هفتاد گز است در زنجیرش کشید. چرا که او به خدای بزرگ ایمان نمی آورد و دیگران را به طعام و رسیدگی به مسکینان واز پای افتادگان تشویق نمی کرد. پس امروز برای او در این جا، دوستی که حمایتش کند نیست و خوراکی جز چرکابه ندارد.
دسته ها : قرآن
شنبه 26 4 1395 10:47 صبح
انس با قرآن

تفسیر قمی این آیات را مربوط به ولید بن مغیره دانسته است. وی یکی از کسانیبود که رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) را استهزا می کرد.
حضرترسول (صلی الله علیه و آله و سلم) گاه در حجر اسماعیل می نشست و قرآن می خواند. روزی قریش که دور ولید جمع شده بودند از او پرسیدند: این چیست که محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) می گوید؟ آیا شعر است یا کهانت و یا خطابه؟
دسته ها : قرآن
شنبه 26 4 1395 10:45 صبح
فرهنگ قرآنی

و سوگند به ملائکه ای که صحیفه های آسمانی را می گشایند، صحیفه هایی که وحی الهی بر آن نگاشته شده است.
قسم به ملائکه ای که با آن وحی، حق و باطل را کاملا از هم جدا می کنند.
و قسم به فرشتگانی که القا کننده ذکر یعنی وحی الهی بر پیامبران خدا هستند؛ که آن وحی، یا عذر و حجت است یا هشدار و بیم.
دسته ها : قرآن
شنبه 26 4 1395 10:44 صبح
قرآن

خواب: خواب نیز در زندگی انسان نقش مهمی دارد و مایه آرامش و راحتی انسان است. هنگامی که انسان از کار روزانه خسته می شود با خواب شبانه یا خواب کوتاه میان روز، رفع خستگی می کند و برای کار و تلاش دوباره، آماده می شود. اگر کسی را از خواب محروم کنند و مانع استراحت وی شوند در واقع او را در فشار و سختی قرارمی دهند و ادامه بی خوابی موجب آزار و شکنجه است.
دسته ها : قرآن
شنبه 26 4 1395 10:42 صبح
قرآن

آیا آفرینش شما دشوارتر است یا آسمان؛ که (خداوند) آن را برپا کرده است؟ سقف آن را بس بلند برافراشت و آن را به نظم و سامان آورد، و شبش را تاریک وروزش را روشن گردانید، و پس از آن، زمین را گسترد و آب و (گیاه و) مرتعش را از آن پدید آورد و کوه‌ها را (بر زمین) استوار کرد. (اینها) متاع و بهره‌ای برای شما و چارپایان شماست.
دسته ها : قرآن
شنبه 26 4 1395 10:40 صبح
تصویر قرآن

مردان صالحی از قوم نوح بودند (که قبل از نوح زندگی می کردند.) وقتی آنها از دنیا رفتند شیطان در میان بازماندگانشان وسوسه کرد که: در محل جلسه و نشست آنان برای یاد بودشان مجسمه هایی نصب کنند و نام آن مردان صالح را بر آن مجسمه ها بگذارند. مردم هم این کار را کردند، ولی آن مجسمه ها را نمی پرستیدند. آن نسل کم کم منقرض شد و نسل بعدی روی کار آمد و چون علم نسل قبلی را نداشتند، شیطان آنان را فریب داد و این مجسمه ها را مورد پرستش قرار دادند. در میان چنین مردمی حضرت نوح (علیه السلام) به رسالت برگزیده شد.
دسته ها : قرآن
دوشنبه 14 4 1395 11:57 صبح
فرهنگ قرآنی

بگو به من وحی شده است که تنی چند از جنیان گوش فرا داشتند و گفتند: راستیما قرآنی شگفت آور شنیدیم (که) به راه راست هدایت می کند. پس به آن ایمان آوردیم و هرگز کسی را شریک پروردگارمان قرار نخواهیم داد.
بیش از نیمی از این سوره (آیات 1 تا 15) به سخن جنیان مؤمن اختصاص دارد؛ از اینرو آن را سوره جن نامیده اند.
جن نوعی از مخلوقات خداست که از حواس پنجگانه ما پنهان و پوشیده است. قرآنکریم از وجود چنین موجوداتی خبر داده و در آیات مختلف درباره آنان مطالبی را بیان کرده است که به برخی از آنها اشاره می کنیم:
دسته ها : قرآن
دوشنبه 14 4 1395 11:55 صبح
بیست و چهارمین نمایشگاه قرآن کریم

خداوند در این سوره به رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمان می دهد که نماز شب بخواند، تا بدین وسیله آماده گرفتن مسئولیتی گردد که بزودی به او واگذار می شود. این مسئولیت بزرگ همان رسالت سنگین آن حضرت بوده است.به وی امر می کند که در برابر سخنان بیهوده ای که کفار قریش می گویند، و او را شاعر و کاهن و دیوانه می خوانند، شکیبایی کند و به صورتی پسندیده از آنان کناره گیرد. پس از آن، کفار به عذاب دنیا و آخرت تهدید می شوند.
دسته ها : قرآن
دوشنبه 14 4 1395 11:53 صبح
قرآن

در آیه دوم هدف از آفرینش انسان را بیان می کند و می فرماید:
همان که مرگ و زندگی را پدید آورد که شما را بیازماید تا کدامتان نیکوکارترید، و اوست قدرتمند و آمرزنده.
آنها که زندگی دنیا را جز برای لذت بردن و کامرانی نمی دانند، کاملا در اشتباهند. مرگ و زندگی برای امتحان انسانهاست تا آشکار شود که اعمال کدام یک از آنان نیکوتر است. بهره مندی های واقعی در آخرت است یعنی پس از امتحاندر این دنیا.
دسته ها : قرآن
چهارشنبه 2 4 1395 12:2 صبح
فرهنگ قرآنی

عایشه دختر ابوبکر و حفصه دختر عمر از همسران پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله و سلم) بودند. ماریه قبطیه کنیز آن حضرت و از زنان با فضیلت و باتقوایعصر خود بوده است که پادشاه اسکندریه در سال هفتم هجری او را در ضمن هدایایی به پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) اهدا کرده بود. ماریه پس از درک حضور آن بزرگوار، آیین اسلام را پذیرفت و افتخار خدمتگزاری آن حضرت را یافت. خداوند در سال هشتم هجری از او فرزندی به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) عنایت فرمود که حضرت او را به نام نیای بزرگش ابراهیم نامید.
دسته ها : قرآن
سه شنبه 1 4 1395 3:8 بعد از ظهر
X